Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Ege`de deprem oldu!

24 Mayıs 2014 Bu içerik 1.405 kez okundu.Marmara, Akdeniz ve Ege'de meydana gelen deprem korkuttu. Merkez üssü Ege Denizi olan depremin büyüklüğü ise 6.5.

Marmara, Akdeniz ve Ege Bölgesi saat 12.26’da şiddetli depremle sallandı. Deprem Bolu’dan Edirne’ye, İstanbul’dan İzmir’e, Çanakkale’den Eskişehir’e kadar geniş bir alanda hissedildi. Depremin can ve mal kaybına neden olup olmadığı araştırılıyor.

İstanbul ve ilçelerinde şiddetli bir şekilde hissedilen deprem, maden faciasında 301 kişinin yaşamını yitirdiği Soma'da da halkı sokaklara döktü.

İSTANBUL

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Ege Denizi açıklarında meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki depremin ardından süratle bütün ilçelerden geri dönüşler aldıklarını belirterek, "İstanbul'da herhangi bir can ve mal kaybı yok. Hayat normal devam ediyor" dedi.

Mutlu, yaptığı açıklamada, Ege Denizi'nde saat 12.25'te 6.5 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini hatırlatarak, depremin İstanbul'da da hissedildiğini söyledi.

Süratle depremin merkez üssünün neresi olduğunu belirlemeye çalıştıklarını, Gökçeada ve açıkları olduğunu öğrendiklerini ifade eden Mutlu, şu bilgileri paylaştı:

"İstanbul genelinde de özellikle Marmara Denizi kıyıları daha yoğun, kuzey ilçelerde daha az şiddette olmak üzere deprem hissedildi. Süratle bütün ilçelerden geri dönüşler aldık. Merkez üssüne daha yakın olduğu için Silivri ve Avcılar öncelikle olmak üzere 39 ilçe arandı ve herhangi bir olumsuzluk olmadığı bilgisine ulaşıldı. İstanbul'da herhangi bir can ve mal kaybı yok. Bu bilgileri aldıktan sonra rahatladık. Şu anda herhangi bir sıkıntı yok. Hayat normal devam ediyor. Halk, depremin ilk dakikalarında paniklese de şu anda ortam sakin. Hepimize geçmiş olsun. Allah bizleri deprem ve her türlü afetten korusun."

İZMİR

İzmir Valisi Toprak: (Ege Denizi'ndeki deprem) "İlçelerle yaptığımız ilk görüşmelerde İzmir'de herhangi bir olumsuzluğun olmadığı bilgisini aldık."

ÇANAKKALE

İzmir Valisi Mustafa Toprak, Ege Denizi'nde meydana gelen depremle ilgili, İzmir genelinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığını bildirdi.

Toprak, yaptığı açıklamada, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına göre Ege Denizi'nde Gökçeada yakınlarındaki depremin, İzmir'de de hissedildiğini söyledi. İlk etapta ilçelerle temasa geçtiklerini kaydeden Toprak, "İlçelerle yaptığımız ilk görüşmelerde İzmir'de herhangi bir olumsuzluğun olmadığı bilgisini aldık" dedi.

EDİRNE

Ege Denizi'nde meydana gelen deprem nedeniyle park eden araçların üzerine devrilen ağaç, iki araçta hasar oluşturdu.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) alınan bilgiye göre, Ege Denizi'nde saat 12.25'te 6,5 büyüklüğünde meydana gelen deprem, Edirne'de de hissedildi.

Karaağaç Mahallesi'ndeki bir kahvaltı salonun bahçesindeki ağaç, deprem nedeniyle devrildi. Park eden araçların üzerine yıkılan ağaç, iki araçta hasar meydana getirdi.

Araç sahiplerinden Engin Günaydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, büyük bir sesle ağacın yıkıldığını ve uzun süren depremi hissettiklerini belirtti. Günaydın, ağacın devrilmesi sonucu aracında hasar meydana geldiğini kaydetti.

TEKİRDAĞ

Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, deprem dolayısıyla il ve ilçelerde can kaybı yaşanmadığını söyledi.

Yerlikaya, yaptığı açıklamada, iki vatandaşın heyecandan balkondan atlayarak yaralandığını belirtti.

Deprem dolayısıyla panik yaşandığını, ufak tefek çatı ve bacı çökmeleri olduğunu, bir caminin de minaresinin yıkıldığını ifade eden Yerlikaya, "İl ve ilçelerimizde can kaybı yok. AFAD ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Geçmiş olsun" diye konuştu.

BALIKESİR

Ege Denizi'nde saat 12.25'te meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Balıkesir'de pek çok vatandaş, ev ve iş yerlerini terk etti. Bazı dükkanların ise camları kırıldı.

Balıkesir'de de hissedilen deprem nedeniyle halk, sokaklara döküldü. Kentte bazı iş yerlerinin camları kırıldı. Ayrıca cep telefonlarıyla iletişim, kesintiye uğradı.

Edremit ilçesinde bir vatandaş, panikleyerek yaşadığı binanın 4'üncü katından atlaması sonucu yaralandı. Kimliği henüz belirlenemeyen kişinin, 112 Acil Servis ekiplerince Edremit Devlet Hastanesi'ne kaldırıldığı bildirildi.

YALOVA

Ege Denizi'nde saat 12.25'te meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki deprem, Yalova'da da hissedildi.

Kentte sarsıntıyı hisseden vatandaşların çoğu, ev ve iş yerlerini terk ederek dışarıda beklemeye başladı.

Çok sayıda dershanenin bulunduğu Gazipaşa Caddesi'nde öğrenciler, sokaklara döküldü. Panik yaşayan öğrencilerden kimileri ağlarken bazıları ise baygınlık geçirdi.

KOMŞU DA SALLANDI

Ege Denizi açıklarında meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki deprem, Yunanistan'ın başkenti Atina ve Batı Trakya'da da hissedildi.

Yunanistan Ulusal Rasathanesi'nden yapılan açıklamada, Ege Denizi'nde Limni (Limnos) ile Semadirek (Samotraki) adaları arasında 12.25'te 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.

Deprem nedeniyle özellikle Batı Trakya'daki Dedeağaç ve Gümülcine kentlerinde halkın caddelere çıktığı, kısa süreli elektrik kesintisi yaşandığı ifade edildi.

Yetkililer, Yunanistan'da ilk belirlemelere göre depremin herhangi bir hasara yol açmadığını belirtti.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b