Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Penguenler neden uçamaz?

02 Haziran 2014 Bu içerik 1.298 kez okundu.


Bilim insanları penguenlerin neden uçamadığına dair gizemi çözdü. Uzmanlara göre penguenler denizde, havada olduğundan çok daha az enerjiyle çok fazla yarar sağlıyor. Ayrıca kanatlarının hem uçmak hem de yüzmek için uygun olmadığı belirtiliyor.

Penguenlerin neden uçamadığına dair tartışmalara yanıt vermeyi amaçlayan bilim insanları şimdilik tartışmaya son verdiklerini düşünüyor. Penguenlerin çok iyi bir yüzücü olduklarını söyleyen uzmanlar bunun için uçamadıklarını belirtiyor. Uzmanlara göre bu kuşun kanatları ikisinin üstesinde gelemez.

Penguenlerin gökyüzü yerine okyanus kanalıyla uçmaya başladığını söyleyen uzmanlar kanat yapılarının dalma becerilerine göre geliştiği ve yiyecek bulmak için çok derinlere dalabildiğini kaydetti.

Penguenlerin uçamamazlık evriminin arkasındaki sır onyıllarca çözülememişti. Kanada'nın kuzeyinde Coast Island'da yaşayan yüzme ve dalma konusunda penguene çok benzeyen bir martı çeşidi guillemotlar üzerinde yapılan araştırmada -ki bu kuş hala uçabiliyor- kanatların hem yüzme hem de uçmak için çok iyi olamayacağı görüldü. Uzmanlar bu martıların dalarken diğer kuşlardan oldukça az enerji harcadığını keşfetti. Ama uçması durumunda gereken enerji diğer uçan kuşlara göre çok daha fazla.

Aberdeen Üniversitesi'nden Prof. John Speakman "Birçok insan gibi yeryüzünde neden uçma yeteneğini merak ettim. Konu üzerinde veri topladım. Sonunda bu martıların dalarken ve yüzerken harcadığı enerjinin biyomedikal örneklere uygun olduğu bulundu. Örneğin imparator penguenler üreme bölgeleri ile deniz arasında 60 km yürüyebilir ancak uçamaz. Ayrıca birçok penguen okyanusa girdiklerine leopar foku gibi yırtıcıların hedefi olurlar. Eğer penguenler uçabilseydi bu sorundan kolaylıkla kaçabilirdi. Ancak kanatlarının denizdeki faaliyetleri havadaki faaliyetlerinden çok daha fazla. Kanatları daha çok dalmaya ve yüzmeye adapte edilmiş. Bunu yaparken de enerjisini çok verimli kullanıyor. Bir penguenin uçması için çok fazla enerjiye ihtiyaç var. Sahilde uçarken bu enerjisini sürdürebilmesi imkansız ve bu kuşlar böylelikle uçamaz konuma gelmiştir" dedi. Uzmanlara göre enerjisini denizde daha iyi kullandığı için penguenlerin yüzmeye ve dalmaya yöneldiği ve böylelikle daha fazla yiyecek bulduğu için okyanusa yöneldiği ve zamanla uçamaz hale geldiğini düşünüyor.

Speakman'e göre martı üzerinde yaptıkları araştırmanın penguenlerin neden uçamadığına dair gizemi ortaya çıkardığını söyledi.

Deniz kuşları auk ailesine ait olan guillemotlar yaygın olarak Kuzey Buz Denizi kıyılarında, geniş ve gürültülü koloni halinde yaşıyor. Her dişi guillemot uçurum kenarına bir yumurta bırakır. Denizde derinliklere dalarak balık ve mürekkepbalığı yakalar. Penguenler ise bu kuşların daldığı derinlikleri katbekat aşar.

Speakman guillemotların penguenlere dalma ve yüzme konusunda çok benzediğini ama onların hala uöçabildiğini söylüyor. Penguenlerin atalarının uçma kabiliyetlerini kaybetmeden önce bu kuşlara benzediği ileri sürülüyor.

Araştırma Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlandı. (GAZETEPORT/YAŞAM)

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b