Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Ticarete Atılmak İçin Seçenek ve Tavsiyeler

08 Haziran 2014 Bu içerik 19.935 kez okundu.

Az parayla yapılacak en ideal 10 yeni iş fikri
İşte 50 bin liranın altında para yatırarak yapılabilecek en iyi 10 iş fikri. Param az ama ticarete atılmak istiyorum diyenler bu haberi okusun.

Kendi işinin patronu olmak isteyenler, küçük sermaye ile bu hayaline kavuşabilecek. Gıdadan eğitime kuyumdan kuru temizlemeciye kadar 50 bin TL'nin altında sermaye ile yapılabilecek 10 iş fikrini bir araya getirdik. İşte patron olmak için en uygun yatırım maliyetleri:

Metroda m2'si 250 $'a mağaza

Ulaşım A.Ş.'nin 22 istasyonundaki kiralanabilir ticari alanlar 11 Kasım 2010 tarihinde ihaleye çıkarılacak. Alanlar yapılacak açık artırmayla m2'si 250 dolardan başlayan fiyatlarla kiralanacak. İstasyonlarda sadece ünlü markalar değil markasızlar da yerini alacak. TURYAP Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner, '4 yıl süreyle kiralanacak olan alanlar, takip eden yıllar için de kullanıcısına opsiyonlanacak' diyor.

3 bin TL yatır sudan kazan!

Normal içme suyunu alkali su haline getiren Alkalife'ın Türkiye'deki mümessili Vega Dış Ticaret, bayilik veriyor. Öncelikli olarak İstanbul, Ankara ve İzmir'i hedefleyen Alkalife Türkiye Yönetici Ortağı Hicret Akarsu, Alkalife bayiliğini almak isteyenlerin sadece 3 bin TL yatırım yapmasının yeterli olduğunu belirtiyor. Kar marjının yüzde 40'tan başladığını öne süren Akarsu, gelirlerden de hiçbir pay talep etmediklerini söylüyor.

Kahve zinciri 6.250 eurodan başlıyor

44 ülkede 70'ten fazla şubesi olan Testa Rossa Caffe, Türkiye'de hızlanmak istiyor. Farklı konseptleri olan Testa Rossa Caffe, Espresso konsepti için 6 bin 250 euro, Caffe&Bar konsepti için ise, 12 bin 500 euro talep ediyor. Testa Rossa Caffe’nin franchise bedeli içinde sunduğu hizmetler, isim hakkı, personel eğitimi ve Testa Rossa konsept malzemelerini içeriyor. Kendi işini kurmak isteyenler için franchise bedelinde indirimler uygulanırken taksitlendirme olanağı da var. Marka, Türkiye'nin her noktasına açılmak istiyor.

10 bin euroya arabada Souper Çorba!

'Souper Çorba'nın franchise bedeli 10 bin euro. Souper Çorba'lar; AVM'lerde corner ya da 20-30 metrekarelik mini dükkanlar şeklinde açılabiliyor. Açık alan Souper Çorba'lar için ise; Eminönü, Beşiktaş, Kadıköy gibi noktalar uygun görülenler arasında. Çorba arabalarında ürünler ise ısı iletmeyen kaplarda sunuluyor.

Yüzde 40 kar marjı ile çocuk oto koltuğu satın
KarayollarI Trafik Yönetmeliği'ndeki değişiklikle 'Çocuk oto koltuğu'nun 1 Haziran itibarıyla zorunlu hale getirilmesi, aileleri koltukçulara yöneltti. Beka Grup bünyesinde Avrupa'da üretilen Faugen oto koltukları Türkiye'ye sunuldu. Bayilik almak isteyen tüm firmaların, ortalama yüzde 40 kar marjıyla maksimum 20 bin TL sermaye ile toplu alım yapması mümkün.

İş tutmazsa yatırım maliyetini geri veriyor!

ÇITIR Usta, franchise olarak yatırımcılardan 20 bin TL talep ediyor. Yatırımcı belli bir dönem içerisinde müşteri kaybına uğrar ya da bulunduğu konumda tutulmaz ise yatırım maliyetinin belli bir kısmını geri alabiliyor. Çıtır Usta Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Külekçioğlu, cadde veya toplu konut projelerinin yoğun olduğu bölgelerde bayilik hedeflediklerini belirterek, uygun gördükleri yerlere yatırım yaptıklarını söylüyor.

25 bin dolara 'Lezzet Çiçekleri' satabilirsiniz
Meyve ve keklerden oluşan sepetler hazırlayan 'Lezzet Çiçekleri'nin üreticisi Bonnyfood, franchise olmak isteyen adaylarda girişimci ve başarılı olma konusunda arzulu olmaları şartını arıyor. Sözleşme süresi 10 yıl olmakla beraber kurulum maliyeti franchise’ın kurulacağı yerin kapasitesine göre 25 bin dolardan yani 35 bin TL'den başlıyor.

Pilavcı olmak 25 bin dolar kar marjı ise yüzde 150
Şu an 5 noktada faaliyet gösteren ve 2011'de 50 şubeye ulaşmayı hedefleyen İstanbul Pilav, yurtdışına da franchise vermeye hazırlanıyor. Eğer kiosk isteniyorsa gereken anlaşmalar sağlandıktan sonra 1 gün içerisinde tüm ekipmanları ile birlikte satışa hazır olarak pilav arabasının kurulumu yapılıyor. Corner istendiği takdirde; istenilen m2'ye, göre İstanbul Pilav'ın oluşturduğu tek tip corner dekorasyonu 15 gün içinde tamamlanıyor. Franchise giriş bedeli 25 bin dolar. Verilen bilgiye göre kar marjı ise yüzde 150.

Kiosk bedeli dahil 40 bin TL!

AİLE işi tekstili bırakıp 'Çikolata Fabrikası' adıyla el yapımı çikolata işine giren Berrin Gürcan, Teşvikiye'deki mağazasından sonra ilk şubesini Nişantaşı City's'de açtı. Çikolata fabrikası olarak yılbaşına kadar iki büyük AVM de daha olmayı planladıklarını belirten Gürcan, anahtar teslim kiosk için franchise bedeli dahil 40
bin TL istediklerini söylüyor. Çikolata fabrikası yatırımcılarının karı ise yüzde 50-70 arasında değişiyor.

50 bin TL'ye 'Çocuk Okulu' açabilirsiniz

BESTE ve Adem Ruhbaş'ın 'Çocuk Okulu' adıyla kurdukları okul öncesi eğitim veren kurumda sanat atölyeleri ile yaratıcılık ve İngilizce derslerinin yanı sıra ahşap işleme, yemek yapma gibi el becerileri ve kendi kendilerine yetebilmeleri konusunda da eğitim veriliyor. İstenen bayilik bedeli ise 50 bin TL.
--------

öncelikle ticarete atılmadan önce sektörden çok sermayeye göre ve meslek yeteneğine seçim yapmak lazım.Bilmediğimiz işi yapmamak lazım. Global kriz içinde sermayeni aşan bir iş yaparsan batarsın.Para hızlı kazanmak kadar kolay kayıpedilir.yaptıgın işin riskine göre yatırımının minimum 2-3 katı sermayen yastık altında hazırolmalıdır.Aksi halde enufak bir kötü gidişatta ya batar yada banka dan yüksek faizli kredi çekilir.
Perakende magazacalıkda ,butik ,gözlük,parfüm,çanta,ayakkabı vs benzer sektrölerin hepsi kriz içinde magazalar beleş ürün satmak için birbirleriylen kıyasıya yarış içindeler.Buna Büyük birkaç dünya markasını katmazsak.Zaten Bu markalarda parası olana hitap ediyor ve parası olan satabiliyor.
Şuan genelde insanlar paralarını bankalar üzerinde Hisse Senedi ,Döviz alım satım ,Kısa vadeli altın alıms atımında kullanıyorlar.Para kazanmanın en hızlı yolu Borsadan geçiyor ama Buda Tamamen kumar.Dogru zamanda Dogru hisseyi bilmek lazım.
Bence bu dönem Pozizyon koruyun suların az çekilmesini bekleyin pranız cebinizde kalsın.Yada Piyasada ihtiyaç duyulan işleri iyice araştırın.
İnternet üzerinde ürün pazarlamanın yolunu bulmak Lazım Çünkü internet üzerinden alışveriş yaygınlaşıyor türkiye bunun gerisinde olsada dünya internet üzerinden alışveriş yapıyor ve ciddi kazanımlar var.Türkiyede tam olarak yaygınlaşmadı ama dikkat ederseniz son dönemlerde tekstil ürünleri satan bir çok internet sitesi var ve Tv lere reklamlar veriyolar.

----------


Bu ekonomik sıkıntıda ticarete atılırken çok dikkatli olmak gerekli. İşe başlamadan önce çok iyi hesap yapıp, olabilecek en olumsuz durumları bile gözardı etmemek lazım.
Bir de, ortak iş yapmanın her zaman sıkıntı doğurabileceğini aklınızda bulundurun. Ortaklığınızı kurarken, belli prensiplerde başta anlaşmak gerekir. Öncelikle her ortağın ortaklığa ne katacağını (Sermaye, emek, dükkan, vs.) belirleyin ve bunların değerini net olarak tespit edin. Elde edilecek gelirin de ne zaman ve nasıl paylaşılacağını, ortaklıktan ne zaman ve ne şartlarda para çekilebileceğini baştan tespit edin.
Bir yönetim planınız olsun, ileride fikir anlaşmazlıkları olursa, nasıl çözüm bulacağınızı tespit edin.
İşin başında bunların çok iyi tespit edilmesi, ileride olabilecek anlaşmazlıkları büyük ölçüde engelleyecektir.
Baştan beli prensiplerle başlamayan işler, genelde olan arkadaşlıkların bile bozulmasına neden olabiliyor.

-----------

Eksi sözlükten alıntılar

üniversiteye bir gazla başlayıp 1.sınıfın sonunda (bu da en iyi ihtimal) "bu mu lan üniversite dedikleri, sikerim böyle üniversiteyi" dedikten sonra akıldan geçenlerin ana teması olan iş. gerçekleştiren insanlara saygım sonsuz. ama bunu aklından geçiren üniversite öğrencilerinin %93,46'sı bunu yapamaz. bu yapamayışın altında aslında bir çok süreç işler.

tam olarak gelişimi şöyledir:

1. abi üniversite çok güzel yaaa. ortam çok iyi yaa. tam olarak kendimi ifade edebileceğim yer benim bu üniversite. (edemedi)

2. bu üniversite hiç güzel değil. ben zaten seneye dikey/yatay geçişle üniversite/bölüm değiştiricem abi. (değiştiremedi)

3. hoca bana taktı resmen ya. neyse yaz okulunda 3 dersten aa ile geçersem seneye rahatlarım. (geçemedi, rahatlayamadı)

4. sikerim okulu ben internette süper bir şey kurucam facebook, twitter bitecek. harika bir fikir var aklımda. (kuramadı)

5. abiii şu notlara bak fotokopiye verdiğim parayla araba alırdım resmen. fotokopici fiko'ya baksana paranın amına koyuyor. gel bir makine alıp şu işe girelim lan. (ticarete atılmanın ilk fikir tohumları burada atılır. fotokopi makinesini de arabayı da alamadı)

6. sikeyim yaaa tek maçtan yattı yine kupon. şu iddaa'ya verdiğimiz parayla araba alırdım resmen. baksana hüseyin abi'ye ufacık iddaa bayisiyle paranın amına koyuyor. iddaa bayisi açmak lazım aslında, çok mantıklı. (açamadı, arabayı yine alamadı)

7. suzan beni nasıl terk eder yaa?! nasıl aldatır beni abii?! her gece içmekten helak oldum. içkiye verdiğim parayla araba alırdım lan. aslında tekel bayi açıcan bak rıfat abi'ye ufacık büfede paranın amına koyayım. kiralayacan aslında ufacık bir yer, çok temiz iş. (kiralayamadı, açamadı, yine alamadı)

8. abi ben mezun olunca kendi işimi kurucam zaten. (kuramadı)

9. lan kredi çekip ufak bir kafe mi açsak? baksana bülent abi'ye ufacık kafeyle dünyaları götürdü. aslında kolay lan bankadan 100 bin lira kredi çeksek? (çekemedi, açamadı)

10. abi gel mandıra, zeytinyağı işine girelim. bizim köyde mustafa amca paranın amına koyuyor. 10 hayvan alsak, bir de zeytin bahçesi bağlasak? (alamadı, bağlayamadı)

11. abi süper iş buldum maaşı biraz az tam kendimi ifade edeceğim yeri buldum. (yine edemedi)

12. bu işyeri hiç güzel değil. ben zaten sene sonunda iş değiştiricem abi. (yine değiştiremedi)

13. müdür bana taktı resmen ya. neyse bu sene yıllık izin kullanmam şu 3 şirketi bağlarsam seneye rahatlarım. (yine bağlayamadı, yine rahatlayamadı)

14. sikerim işi ben internette süper bir şey kurucam facebook, twitter bitecek. harika bir fikir var aklımda. (yine kuramadı)

15. abiii şu raporlara bak. işyerinin karşısında bir fotokopici açsak var ya seneye arabayı alırız. gel bir makine alıp şu işe girelim lan. (yine fotokopi makinesini de arabayı da alamadı)

16. sikeyim yaaa tek maçtan yattı yine kupon. şu iddaa'ya verdiğimiz parayla araba alırdım resmen. baksana hüseyin'e ufacık iddaa bayisiyle paranın amına koyuyor. iddaa bayisi açmak lazım aslında, çok mantıklı. (yine açamadı, arabayı yine alamadı)

17. karım beni nasıl terk eder yaa?! nasıl aldatır beni abii?! her gece içmekten helak oldum. içkiye verdiğim parayla araba alırdım lan. aslında tekel bayi açıcan bak rıfat'a ufacık büfede paranın amına koyayım. kiralayacan aslında ufacık bir yer, çok temiz iş. (yine kiralayamadı, açamadı, yine alamadı)

18. lan kredi çekip ufak bir kafe mi açsak? baksana bülent'e ufacık kafeyle dünyaları götürdü. aslında kolay lan bankadan 100 bin lira kredi çeksek? (yine çekemedi, yine açamadı)

19. abi gel mandıra, zeytinyağı işine girelim. bizim köyde mustafa var paranın amına koyuyor. 10 hayvan alsak, bir de zeytin bahçesi bağlasak? (yine alamadı, yine bağlayamadı)

20. abi ben istifa edip kendi işimi kurucam zaten. (yine kuramadı)

21. abi bu emeklilik süper kafamı dinliyorum. kendimi ifade edeceğim şeyler yapıcam emeklilikte. (yine edemedi)

22. sikerim emekliliği ben internette süper bir şey kurucam facebook, twitter bitecek. harika bir fikir var aklımda. (yine yine kuramadı)

23. sikeyim yaaa tek maçtan yattı yine kupon. şu iddaa'ya verdiğimiz parayla araba alırdım resmen. baksana hüseyin'in torununa ufacık iddaa bayisiyle paranın amına koyuyor. iddaa bayisi açmak lazım aslında, çok mantıklı. (yine açamadı, arabayı yine alamadı)

24. ikinci karım beni nasıl terk eder yaa?! nasıl aldatır beni abii?! her gece içmekten helak oldum. içkiye verdiğim parayla araba alırdım lan. aslında tekel bayi açıcan bak rıfat'ın torununa ufacık büfede paranın amına koyayım. kiralayacan aslında ufacık bir yer, çok temiz iş. (yine kiralayamadı, açamadı, yine alamadı)

25. lan kredi çekip ufak bir kafe mi açsak? baksana bülent'in torununa ufacık kafeyle dünyaları götürdü. aslında kolay lan bankadan 100 bin lira kredi çeksek? (yine çekemedi, yine açamadı)

26. abi gel mandıra, zeytinyağı işine girelim. bizim köyde mustafa amca'nın torunu var paranın amına koyuyor. 10 hayvan alsak, bir de zeytin bahçesi bağlasak? (yine alamadı, yine bağlayamadı)

27. abi ben bir sik yapamadan ölüp gidicem diğer tarafa zaten kasmayayım artık. (bu sefer gitti)

28. abi cehennem süper biraz sıcak ama tam kendimi ifade edeceğim yeri buldum. (yine edemedi)

29. cehennem hiç güzel değil. ben zaten sene sonunda cennete geçicem abi. (yine değiştiremedi)

30. allah bana taktı resmen ya. neyse şu odunları da atayım da seneye rahatım.

31. sonunda anlarsın ki bu ticarete atılma işi olursa olur zaten. hayallerle olmuyor ne öğrencilikte, ne iş hayatında, ne emeklilikte ne de diğer tarafta. şöyle bir süreçlerin hepsini okuyup görürsün ki işte hayatın boyunca ulaştığın maksimum başarı bu süreçlerin toplam sayısı kadardır.

-------------------

Kendi Şirketini Kurmadan Önce

Geçen Eylül’de profesyonellerin yüzde 5′i kendi işini kurmayı tercih etti. Peki maaşlı çalışan herkes için bu her zaman doğru bir seçim midir?.

Uzmanlara göre kendi işini kurmak yönünde tercih yapan kişilerin başarısında en belirleyici unsur, karakter yapısı. İnsan yönetebiliyor ve çabuk karar verebiliyorsanız uygun adaysınız.

Çalıştığı şirketten veya sektörden memnun olmayan her çalışanın ortak hayali bir gün kendi işini kurmaktır. Profesyonel hayatın beraberinde getirdiği sıkıntılardan deyim yerindeyse bunalan pek çok kişi, maddi anlamda da tatmin olmuyorsa, zihninin bir tarafında hep “kendi işinin patronu” olma hayalini kurar. Sadece geçen Eylül ayında Türkiye’deki profesyonellerin yüzde 5.2′si, çalıştıkları şirketten ayrılarak kendi girişimini kurdu. Şüphesiz bu kararın altında ücret memnuniyetsizliği, ofis ilişkilerinden yıpranmak, kariyerinde gelecek görememek ve hak ettiğinin daha altında bir pozisyonda çalıştırıldığını düşünmek gibi pek çok sebep yatıyor. Kendi işinin patronu olmak ise pek çokları için belli bir özgürlük ve daha yüksek kazanç vaat ediyor. Ancak maaşlı bir işten ayrılıp ticarete atılmak, cesur olduğu kadar riskli bir karar. Profesyonellikten patronluğa giden yolda, dikkat edilmesi gereken çok önemli nokta var. Çünkü ülkedeki ekonomik istikrar, sektörlerin değişken yapısı ve en önemlisi kişinin bireysel özellikleri ticarette başarıyı etkiliyor.

Ticari başarı karakterde saklı
“Sağlam maaşlı bir iş” anlayışının Batı ülkelerinde daha yaygın olmasına karşın, Türkiye’de tersi bir eğilimin ağır basması, çalışma şartlarının ağırlığına bağlanıyor. Aldığı maaşla tatmin olamayan çalışanların yüzde 19′unun yoksulluk sınırı içinde yaşaması, ticari girişimlerin sayısını artırıyor. Öte yandan istikrarsızlığın belirleyici olduğu Türkiye gibi ülkelerde, girişimciyi bekleyen birçok risk bulunduğu gibi, ücretli işi her an kaybetme tehlikesini de yabana atmamak gerekiyor. Uzmanlara göre sıfırdan bir girişime kalkışmak, iyi bir pazar araştırmasının yanı sıra risk / kar analizinin doğru yapılmasını gerektiriyor. Ancak maaşlı çalışmakla kendi işini yapmak arasında tercih yapan kişilerin başarı şansında en belirleyici unsurun karakter yapısı olduğu belirtiliyor. Çünkü profesyonel hayatta olduğu kadar ticarette de anahtar, dış etkenlerden çok kişilik özelliklerinde yatıyor.

Kendinizi iyi analiz etmelisiniz
Araştırmalar başarılı girişimcilerin ortak özelliğinin şeffaflık ve liderlik olduğunu ortaya koyuyor. Eğer sonuç odaklı ve esnek çalışma becerisine sahip, insan yönetebilen ve çabuk karar verebilen biriyseniz serbest çalışmaya uygun bir adaysınız demektir. Ancak kendi işini yapmanın bir şirkette ücretli çalışmaktan daha rahat olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tecrübe sahibi kişiler ve danışmanlar, gelir düzensizliği, işleri iyi delege edememe ve yanlış eleman seçiminin bu rüyayı kabusa dönüştürebileceği konusunda uyarıyor. Her iki durumun da bazı avantajları ve dezavantajları olduğunu unutmamak gerekiyor. Ücretli çalışırken, emirlere uyma zorunluluğu, yeteneklerin tam olarak anlaşılamaması, bağımlılık ve sınırlı yetki gibi dezavantajlar söz konusuyken; sabit gelir, belirli bir görev tanımı ve düzenli çalışma saatleri birer avantaj olarak öne çıkıyor. Kendi işini yapanlar ise bir yandan yüksek kazanç, bağımsızlık ve yönetme lüksü elde ederken diğer yandan işini ayakta tutma baskısı, bürokrasi, istikrarsız piyasa koşulları ve personel yönetimi konusunda zorlanabiliyor.

İkisi de risk taşıyor
Serbest çalışmayı planlayan kişilerin öz motivasyonunun yüksek olması gerektiğini belirten HRM Kurucu Ortağı Aylin Nazlıaka’ya göre kararlı ve çabuk pes etmeyen bir yapıya sahip olmak gerekiyor. Nazlıaka, “Kendi işini yapan kişinin kazancı, performansıyla ilgilidir. Birey, kendini işine adayarak, tempolu bir biçimde çalışıyorsa ve yetkinlikleri yaptığı işin gerekliliklerini karşılayacak kapasitedeyse mutlaka olumlu geri dönüş alıyor. Ancak işletmenin yakalayacağı istikrar girişimcinin bilgisi ve deneyimiyle sınırlıdır” diyor. Kişilerin ücretli çalışmayla kendi işini yapma arasında yaşadığı gelgitin diğer bir sebebi de sosyolojik faktörlere dayanıyor. UniversitMarc Bloch Strasbourg II Sosyoloji Bölümü’nde doçent olarak görev yapan Samim Akgönül’e göre, Türkiye’deki ücretliler Batı’daki gibi alacağı ücretin devamlılığından emin değil. İnsanları ticarete yönelten en önemli etkenin bu olduğunu belirten Akgönül, “Çizilen tablo toplumda bazı yanılgılara yol açıyor. Patronlar da belli riskler alarak ertesi günün hesabını yapmak zorunda. Ticaretle ilgili ilk intibaın, hiyerarşiden kaçış gibi algılanmasının yanlış olduğunu düşünüyorum” diyor.

Girişimcilik kişinin kendi sınırlarını zorlamasını sağlar. Örneğin girişimci farkındalığı yüksek bir kişi olmak zorundadır. Kendisini/firmasını/sektörünü/içinde bulunduğu ekonomiyi bekleyen fırsat ve tehditleri iyi analiz etmek durumundadır. Girişimci bir şirketin nasıl döndüğünü çok iyi bilir, sadece satış, yönetim ve servis verdiği ürün ya da hizmet ile ilgili bilgi sahibi olmak yeterli değildir. Aynı zamanda muhasebe, finans, vergi mevzuatı gibi konularda da bilgi sahibi olmak zorundadır. Kısacası; girişimci bir “generalist”dir. Ücretli çalışan kişi ise sadece yetki ve sorumluluklarının çizdiği sınır çerçevesinde bilgili olan bir “uzman”dır. Bir İK danışmanı olarak benim gençlere önerim şudur: Eğer kendi işlerini kurmak istiyorlarsa, önce bir şirkette ücretli olarak çalışıp daha sonra kendi işlerini kurdukları takdirde daha başarı olacaklardır. Bu süreçte hem bir şirketteki operasyonel süreçleri daha iyi algılayacaklar, hem de çalışan psikolojisini daha iyi öğreneceklerdir.

-----------

Yorumlar

Fırsat Sitesi5.11.2015

merhaba, sadece fırsat ürünlerinizi satabileceğiniz, www.firsatsitesi.com açıldı :)

Alper Demirel10.05.2015

son cümleyle noktayı gediğine koydunuz güzel bir açıklama.
b