Gizem :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Titanic`in sırları, kahanetleri.. gerçekleri..

20 Haziran 2014 Bu içerik 3.148 kez okundu.


Tüm zamanların en ünlü gemisi Titanik, herkes tarafından bir deniz faciası nedeniyle tanınır oysa dev yolcu gemisinin ardında inanılmaz bir gizem saklı.

Titanik’in akıl almaz öyküsünü sunarken uyarıyoruz. Bir düşünün, Titanik’i batıran gerçekten bir buz dağı mıydı?

Hiç kimse onun dünyanın en büyük kehanetlerinden birisini yaptığını bilmiyordu. Hatta kendisinin dahi haberi yoktu. Adı; Morgan Robertson´du, Amerikalıydı, 1861´de doğdu, gençken denizcilik yaptı, sonra ise bir elmas eksperi oldu ve New York´da kuyumculuk yaptı. Sonra Kipling´in bir öyküsünü okudu ve yazar olmaya karar verdi. İlk öyküsü 25 $´a satıldı, daha sonra yazdığı 10 öyküden ise 1000 $ kazandı. Yazmak ona artık kolay ve kazançlı geliyordu. 1897 yılının bir kış gecesinde 24.Caddedeki dairesinde yeni bir deniz öyküsü yazmayı planladı. Bu bir uzun öykü olacaktı.Hayali “Titan Kazası

Hayalinde dev bir yolcu gemisi vardı, asla batmayan bir gemi. Bir aşk teması üzerine kurulu olan öykünün kahramanları bu dev gemiye binip, İngiltere´den ABD´ye gidiyorlardı ve aşk hikayesi dünyanın en lüks gemisinde sürecekti. Ama öykünün hayali kahramanları beklenmedik bir sürprizle karşılaşacaklar ve bir deniz kazası batmaz denen gemiyi okyanusun dibine yollanacaktı. Robertson´un teması buydu, oturup yazmaya başladı ve öyküye iki isim verdi; "Futility"yani "Nafile" ve "Titan Kazası"... Evet, yanlış okumadınız; Titan... Şimdi beraberce Robertson´un romanından bİr bölümü; "Titan"ın batış sahnesini okuyalım.

"Gözcü haykırdı; ´buzdağı! Birinci subay, kaptana haber verdi ve derhal makine dairesine tornistan yani geri git emri verildi. Fakat dev gemi durmuyordu, hızını kesmesi için zaman lazımdı ve sisler arasında görünen buzdağı yaklaşıyordu. Aşağıdan ise orkestranın ve eğlenen insanların sesleri duyuluyordu. Sonra buzdağı gemiye ulaştı, bu arada gemi ters çalışan pervanelerin gayretiyle yan dönmüştü ama yetersizdi ve kaptanla yardımcılarının ç****iz bakışları arasında buzdağı Titan´ın sancak tarafına çarptı. Darbe hafifti hatta pek hissedilmedi, kaptan o anda ucuz atlattık diye düşünüyordu. Ama birkaç dakika sonra gemi birden yan yattı, buzdağı asıl yarayı su kesiminin altında açmıştı, yara öldürücüydü çünkü uğursuz buzdağı Titan´ın bordasını jilet gibi keserek, parçalamıştı."

Daha sonra Robertson öyküye; gemi hızla su aldığını. Alarm verildiğini, filikaların indirilerek, önce kadınlar ve çocuklar bindirildiğini, yardım çağrıları yapılırken, Avrupa´nın en ünlü ve zengin ailelerinin mensuplarnın birbirlerine ebediyen veda ederken, dev yolcu gemisi Titan’ın buzlu kutup sularına hızla gömüldüğünü anlatarak devam ediyordu.

İnanılmaz kehanet gerçekleşiyor...

Ve Robertson 1898 yılında öyküsünü küçük bir kitap olarak yayınladı. Kitap onu çok daha sonra ölümsüz yapacaktı, dünyanın en çarpıcı ve en dehşet verici kehanetini yazmıştı ama sonuç yayınladığı dönem için aynen kitabın adı gibiydi yani "Boşyere" Aradan 14 yıl geçti ve başka bir zamanda, başka bir gemi, asla batmaz denen dünyanın en lüks ve en büyük yolcu gemisi Titanik, İngiltere’nin Southampton limanından yeni dünyaya doğru denize açıldı. Sonra, 1912 yılında 14 Nisan´ı, 15 Nisan´a bağlayan gecede sisler arasından birden ortaya çıkan bir buzdağı batmaz denen Titanik’in katili olacaktı. Yukarda okuduğunuz Robertson´un romanındaki batış sahnesi aynen gerçekleşti. Sadece o kadar mı? Bakın Morgan Robertson Titanik´den 14 yıl önce yazdığı romanında daha neleri bilmişti;

Robertson´un romanındaki Titan adlı gemi Southampton limanından yola çıkıyordu ve 14 yıl sonra Titanik de aynı limandan yola çıktı.

Romandaki gemi ile, Titanik arasında sadece 4 metre fark vardı. Titan 248 metre, Titanik 252 metreydi.

İki geminin ağırlıkları da çok yakındı. Robertson romanında Titan´ı 70.000 ton ağırlığında yazmıştı; Gerçek Titanik ise 66.000 tondu.

Her iki geminin de üç pervanesi vardı ve her ikisi de 3000’er yolcu taşıyorlardı. Gerek romandaki hayali Titan´a gerekse de gerçek Titanik´e Avrupa´ nın sayılı zenginleri ve ünlü aileleri binmişlerdi.

Daha da ötesi var;

Robertson´un romanındaki dev Titan, New Foundland yakınında; Kuzey Atlantik´ de bir buzdağına çarparak battı ve işte inanılmaz ama gerçek; Talihsiz Titanik de 14 yıl sonra aynı koordinatta, aynen romandaki benzeri gibi bir buzdağına çarparak okyanusa gömüldü.

Ve her iki gemide de; yeterince cankurtan filikası yoktu; Robertson romanındaki gemide 24 filika bulunduğunu yazıyordu; Titanik´de ise 22 filika vardı ve bu yüzden can kaybı büyük oldu.

Sonra...Gerçek kazanın sonucunda 1513 yolcu boğularak öldü ve kayboldu. Aynen 14 yıl önceki romanda yazıldığı gibi... Robertson´un romanındaki Titan´da ise 1500 kişi ölüyordu. Her iki gemi de 3000 kişilikti ve Titanik´e 2224 kişi binmişti.

Aynı asla batmaz denen gemi,

Aynı yerden aynı yere yolculuk,

Aynı tarihte, aynı yerde kaza,

Aynı buzdağı ve aynı tür batış,

Aynı yolcu ve ölü sayısı,

Hatta iki gemi de batarken orkestranın ilahi çalmasına kadar...

Bir kez daha okuyun ve düşünün...

Büyük kehanet farkedilmiyor...

Morgan Robertson başarılı olamadı, kitabı satmadı, daha sonra yazdıkları da ilgi görmedi. Bunalıma girerek, bir hastanede psikolojik tedavi gördü. Sonra yeni biröykü yazdı, bir Fransız dergisinde yayınlanan bu öyküde de, denizaltılardan söz ediyor ve periskopu tarif ediyordu. Ama yine ilgi görmedi. Başarısız bir yazar olarak, Mart 1915´de bir otel odasında ayakta geçirdiği bir kalp kriziyle yaşama veda etti. Asıl inanılmaz olay burada çünkü Robertson mart 1915´de öldü. Yani gerçek Titanik´ in batışından üç yıl sonra...Ve hiç kimse Robertson´la ilgilenmedi, yine kimse farketmedi ve hiç kimse onun 14 yıl önce Titanik´i aynen nasıl anlatabildiğini merak etmedi.

Kimse onu anımsamadı, ta ki 1980´lerde inanılmaz olaylarla ilgili araştırmalar yapılıncaya kadar... Morgan Robertson;Titanik batmadan 14 yıl önce, gemiyle ve kazayla ilgili herşeyi tıpatıp aynen nasıl yazmıştı ? Raslantımıydı? O, başarısız bir yazar olarak tarihin karanlıkları arasında kayboldu, şimdi ise ruhu hatırlanmanın sevinci içinde olmalı... Kehanet sıradan bir iş değil, ve asıl gizem kendi yapısında, ne zaman ve nerede ortaya çıkacağı hiç belli olmuyor; oysa gelecekte nelerin olacağı konusunda çevremiz sayısız ipucu dolu; yeter ki görmek için çaba gösterelim. Titanik´ in gizemi burada da bitmiyor. Biri daha var;

"Denizde tehlikede olanlar için dua ediyoruz..."

Kanada, Winnipeg´de Rosedale Metodist Kilisesi´ndeyiz, Rahip Charles Morgan bir pazar sabahı erkenden kalkmış, o günkü ayin için hazırlık yapıyordu. Okunacak ilahinin numarasını karatahtaya yazdı. Tüm hazırlıklarını bitirdikten sonra, ayine kadar biraz uyumak amacıyla odasına çekildi ve derin bir uykuya daldı. Birden kendini çok canlı ve etkin bir rüyanın içinde buldu. Karanlıkların içinde, dev bir kütle vardı, dalgaların sesleri duyuluyordu, çanlar çalıyor ve Rahip Morgan´ın çok uzun yıllardır işitmediği bir ilahi duyuluyordu. Rüya o kadar etkili ve rahatsız ediciydi ki, Morgan uyandı, ilahi ve çan sesleri kulağından gitmiyordu. Saatine baktığında, fazla zaman geçmemiş olduğunu gördü, rüyanın kötü etkisinden kurtulmaya çalışarak yeniden uyumaya çalıştı ve yeniden uykuya daldı. Rüya tekrar başladı, ilahi, çan sesleri, karanlık, dalga sesleri ve devrilen dev kara kütle. Morgan bu kez, panikle uyandı ve kendini boş kiliseye attı, karatahtaya giderek o bir türlü kulaklarından gitmeyen ilahinin numarasını yazdı. Ayin saati gelmişti, cemaat toplanıyordu, Rahip Morgan ilahiyi başlattı, notalar kilisede çınlarken, aynı anda binlerce mil ötede okyanusun ortasında aynı ilahi buzlu denizi çınlatmaktaydı; "Duy, Kutsal Baba, Sana denizde tehlikede olanlar için dua ediyoruz." İlahi biterken, Rahip Morgan´ın gözlerinden yaşlar akıyordu. Aynı günün sonraki saatlerinde, Rahip ilahiyi okudukları sırada Atlas Okyanusu´nun derinliklerinde büyük dramın yaşandığını öğrendi. O gün, 14 Nisan 1912´idi ve Atlantik´in kuzeyindeki buzlu sularda Titanik suların içinde yokolmuştu.

Titanik’de bir gariplik var...

Titanik battığında, ünlü İngiliz gazeteci William T. Stead gemide bulunuyordu.1892 yılında Stead hikayeler yazarak yaşamını kazanıyordu. Gazeteciliğinin yanısıra Stead, ölüm ötesi ve Spiritüaliizm ile yani Ruhçuluk’la da ilgileniyor, araştırmalar da bulunuyordu. O yıl yazdığı kısa hikayelerden birinin adı neydi biliyormusunuz? "Titanik" ve yine Titanik´den 20 yıl önce...YineTitanik´de olduğu gibi, Stead´ın hikayesindeki Titanik´de bir buzdağına çarparak batıyordu. Ve Stead´ın yazdığı hikayede, Stead kendisini kazadan kurtulan biri olarak anlatıyordu. Ve; 20 yıl sonra gerçek Titanik batarken, o buzlu ve soğuk denize gömülenlerden birisi Stead´ ın gerçekten kendisiydi. Ama; sonu romandaki gibi olmadı çünkü kurtulamayacaktı. Zira bu roman gerçekti ve başka bir romancı tarafından yazılmıştı. O anda Stead ne düşünmüştü? 20 yıl önce yazdığı hikayeyi düşünüp, kurtulacağına inanıyormuydu? Bunu asla bilemiyeceğiz...

Biri daha var. Ama çok daha sonra; 1935´ de... William Reeves adlı bir denizci bu; İngiltere´den Kanada´ya giden "Titanian" adlı kömür yüklü buharlı gemi; soğuk bir Nisan gecesinde Kuzey Atlantik´de seyrediyordu. Bütün denizcilerin ezbere bildikleri o uğursuz yere; Titanik´in battığı noktaya varmışlardı. Reeves, güverteden denize bakarak yıllar öncesindeki olayları düşlüyordu. Ve o gün Reeves ´in doğum günüydü, olabilir ama Reeves´ in doğduğu tarih çok önemliydi, çünkü Reeves 14 Nisan 1912´ de doğmuştu. Yani Titanik´in battığı günde. İşte tam o günde; Titanik´in battığı günde Reeves doğum gününü; Titanik´ in battığı yerde kutluyordu. Ve birşey oldu... Reeves birden, suların kaynaştığını ve dev bir buzdağının geminin yolu üzerinde belirdiğini gördü. Tam o anda da, köprüden alarm verildi. Uzaklık yeterliydi. Mürettebat gemiyi zamanında durdurdu, buzdağının yanından geçeceklerdi ama olmadı... Çünkü bir saat içinde çevreleri; yüzlerce buz kütlesi tarafından sarıldı. Artık hareket etmelerine imkan yoktu. Reeves ve arkadaşlarının içinde bulundukları Titania adlı gemiyi, ancak 9 gün sonra yetişen buz kırma gemileri kurtardılar. Neden? Buzdağları o korkunç gecenin yıldönümünde, bir grup denizcinin orada bulunmasını mı istemişlerdi ?

Evet... İnanılmaz ama gerçek zira Titanik´ in gizemi şaşırtıcı. Titanik şimdi okyanusun derinliklerinde uyuyor sadece bir kez ziyaret edildi. 1 Eylül 1985´de Amerikalı ve Fransız uzmanlardan kurulu bir sualtı ekibi onu buldu ve görüntüledi. Morgan Robertson; Titanik batmadan 14 yıl önce, gemiyle ve kazayla ilgili herşeyi tıpatıp aynen nasıl yazmıştı, raslantımıydı? William T. Stead 20 yıl sonra içinde öleceği geminin adını ve kendisinin de içinde bulunduğu öyküsünü, hangi raslantı sonucunda yazmıştı? Titania adlı gemiyle, Titanik´in battığı günde doğan ve doğum gününde Titanik´in battığı yerde bulunan Reeves´ in buzdağları tarafından 9 gün hapsedilmesi de raslantımıydı? Düşünür Voltaİre diyor ki; "Belki de raslantı dediğimiz şey; belirli bir şeyin bilinmeyen nedenidir..." Robertson, Stead ve Reeves bizim gibi birer insandılar. Bizler gibi normal ama bilinmeyen yönleri olan insanlar. Her insan gibi... Ve siz de; bilinmeyen raslantılarla her an karşılaşabilirsiniz...


Nisan 1912′de ilk seferini gerçekleştiren mühendislik harikası devasa bir gemi onu tanrı bile batıramaz şeklinde söylemlerle Dünya’ya meydan okuyan mühendisler…Peki ya sonrası…
Titanic’in batışında birçok gizemin olduğu defalarca öne sürüldü birçok araştırma yapıldı bu mühendislik harikasının ardında yatan sır perdesini biraz olsun anlatmaya çalışacağım sizlere.

Kimilerine göre kaptan suçlu kimilerine göre rota yanlış seçilmişti ancak sonuç Titanic’in batışını engellemedi. Ortaya atılan iddalardan beni en çok etkileyen Titanic’i batıran Ay mı? Sorusu…

Bazı bilim adamları Titanic seferi sonrası yaptığı araştırmalarda Ay’ın Dünya’ya 1400 yıl sonra ilk kez bu kadar yaklaştığını ve bu yakınlaşmanın denizlerde yarattığı hareketliliğin buzdağını Titanic’in rotasına çekmiş olabileceği düşünülüyor.

Ay ilk kez Dünya’ya bu kadar yakındı peki ya bu Titanic’i olumsuz mu etkilemişti?
Kaptan rotayı doğru belirlememiş miydi?
Soruların hepsi hala cevapsız diyebiliriz.

Geride Kalan Cevapsız Sorular:
Ay’ın Titanic üzerindeki etkisi çok konuşuldu bazı kesimler kaptanın hatasını örtbas etmek istediklerini ve bu saçma fikri ortaya attıklarını öne sürdü ancak açıklamalar bizleri yanıltmıyordu.Bilimsel araştırmalar gösterdi ki Okyanusta yaşanan gel-git ve labrador akıntıları rotayı buz dağına yöneltti bunun sorumlusu Ay diyerek sıyrılamadı elbette hiç kimse ancak söz konusu ortaya atılan iddialar bir nebze olsun gerçekçiydi.

3500 kişilik ve yaklaşık 50.000 tonluk bir mühendislik harikası nasıl olur da batabilirdi akıllarda kalan bu soruya birçok cevap verildi.

Gizli Rapor:
Ortaya çıkan gizli raporlarda tüyler ürpertici konular yer alıyor… Kaza anından sonra durumun farkında olanlar sadece mürettebattan birkaç kişi idi. Yolcuların kartopu oynayıp viskilerini yudumladıkları bile bu raporda belirtilmişti.Kimse Titanic gibi bir mühendislik harikasının batabileceğine ihtimal bile vermiyordu. Frederich Fleet bu rapo

rda yaptığı açıklamada İngilizlerden dürbün istediklerini ancak aldıkları cevabın”size verecek dürbünümüz yok” şeklinde olduğunu belirtmiştir. Eğer dürbünümüz olsaydı buzdağını daha erken farkedip rotamızı değiştirebilirdik şeklinde konuşuyor. Korkunç bir gerçek,mürettebatın kendini kurtarmak için kadınları gemide bıraktığı ve zaten yeterli sandalın olmadığı da bu raporda belirtilmiş.

3. Kaptan Herbert Pitmen bindiği sandala daha fazla yolcu alamaz mıyız şeklindeki sorusuna gemiye tekrar dönersek yolcuların tamamı hücum edebilir kendi canımızdan olmak istemiyorum cevabını almıştır.

Kurtarma sandallarında toplam 500 kişilik yerin olduğu ancak gemiye dönem cesareti bulunmayan mürettebatın sorumlu tutulduğu bu kaza insanlık vahşeti olarak da değerlendiriliyor. Kaptan Smith bu olayı kendi başarısızlığı gibi algılayarak son ana kadar yolculara sandallara emrini vermemiş.Durumu düzeltmeye çalışmak isterken işler daha da kötüye gitmiştir. Son ana kadar 18 sandal okyanusa indirilmiş fakat garip olan bunların sadece 4′ü doluydu…

ve Titanic ardında birçok cevapsız soru bıraktı;

* Mürettebat ve Kaptan Smith sarhoş muydular?
* Gemi subayı Murdoch, neden kendini öldürdü?
* Kaptan Smith´in de intihar ettiği, telsizle gerçekten bildirilmiş miydi?
* Niçin görevliler dürbünle çevreyi gözlemediler? Oysa bu yapılsaydı, buzdağı çok önceden görülebilirdi.
* Titanik buzdağını son anda görüp dönmeye çalışırken, önce kıçından sonra da önünden iki defa mı yara aldı.
* Su geçirmez bölmeler neden açıktı?

Titanik'in herhangi bir hasar alması halinde 3 gün su yüzeyinde durabilecek şekilde yapıldığını, oysa buzdağına çarptıktan 3 saat sonra battığını anlatan Çelik, görgü tanıklarının, "Buzdağına çarptıktan sonra ardı ardına patlamalar oldu" şeklindeki ifadelerinin de tezini doğruladığını söyledi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu'ndan emekli Mehmet Çelik, 1514 kişinin ölümüyle sonuçlanan Titanik kazasıyla ilgili internet üzerinde ve ansiklopedilerde 2 yıl boyunca yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Çelik, gemide yakıt olarak kullanılan yüksek kalorili taşkömürünün, İngiltere ve Fransa'dan takviye edildiğini ve Amerika'ya kadar yetecek şekilde ambarlara stok yapıldığını söyledi. Geminin buzdağına çarptığında yolun yüzde 70'lik bölümünün tamamlandığını, dolayısıyla yakıtın da yüzde 70'lik bölümünün tükendiğini kaydeden Çelik, "Yani kömür ambarlarının yarısından çoğu boşalmıştı ve su sızdırmaz kapılarla kapatılmıştı" dedi.

Stoku biten ambarlarda yoğun bir kömür tozunun bulunduğunun gerçek olduğunu ifade eden Çelik, şöyle dedi: "Bu tip ambarlarda kömür tozu, geminin sansıntısız seyri halinde yavaşça tabana çökerek kendini beklemeye alır. Ortam, tam kapalı bir ortamdır ve yeterince patlayıcı ortamı oluşturacak miktarda ve ebatta kömür tozu vardır. Ayrıca ambarlar anti grizusuz normal aydınlatma ile aydınlatılmaktadır. Titanik buzdağına çarpıp ağır bir hasar aldıktan sonra, hasarın şiddeti geminin taban kısmında daha fazla hissedilmiş ve kömür ambarlarında bekleyen bütün kömür tozları çarpma şiddetinin etkisiyle havalanmış, patlayıcı ortamları oluşturmuştur. Ortamda yeteri kadar kömür tozu, sıcaklık ve basınç vardır, aydınlatmalar da anti grizulu değildir. Zaten çarpmanın etkisiyle kablolar da hasar görmüş ve fazladan ark yaratılmıştır. Bütün bu olumsuz ve aksi tesadüflerin bir araya gelmesiyle boş ambarlardaki kömür tozu infilak etmiş ve gemiyi ikiye ayırmıştır."

Patlamanın şiddeti ile ortamdaki en üst seviyeye ulaşan ısının, perçinleri erimeye zorladığını ifade eden Çelik, şöyle devam etti: "Patlama ile birlikte -2 derece soğuk suya maruz kalan esnek perçinler çelik davranışına geçerek esnekliklerini kaybetmiştir. Bu artık çok da önemli değildir. Çünkü patlamalar gerçekleşmiş, kaptan Smith ve diğer görevlilerin tahmin bile edemeyeceği kadar kısa sürede Titanik ikiye ayrılarak okyanusun derinliklerine gömülmüştür. Zaten böyle bir kömür tozu patlaması olmasaydı, Titanik bu kadar sürede batmayacaktı. Ayrıca enkaz görüntülerini detaylı bir şekilde izlediğimizde parçaların kilometrelerce çapta geniş alana yayıldığını görüyoruz. Şiddetli bir infilak yaşanmasaydı bu kadar geniş alana yayılma olmazdı. En azından büyük parçalar, küçük parçaları kendine doğru çekerdi ki bunun böyle olmadığı hem görgü şahitlerinin ifadeleri ve hem de enkaz görüntülerinde net olarak görülmektedir."

Görgü tanıklarının, 'Buzdağına çarptıktan sonra ardı ardına patlamalar oldu' ifadelerinin, kendi tezini doğruladığını anlatan Çelik, "Titanik'in batışında, buzdağına ek olarak yüksek kalorili taşkömürünün de payı vardır ve belkide geminin batışında, bu kadar can kaybında en suçlu olan kömür tozu patlamasıdır. Buna rağmen kömür hiç suçlanmamıştır. Bu büyük deniz faciasına sebep olan taşkömürü, o dönemlerde ülkemizdeki yabancı şirketlerce ülkelerine götürülmüştür. Umarım ki bazı madenci işadamları ülkemizden götürülen kömürleri, Amerika'ya gitme pahasına Titanik'e hediye etmemiştir. Umarım dünya kamuoyu araştırmacıları Titanik faciasına bir de bu açıdan bakarlar" diye konuştu.

------


New York 24. Cadde'de bulunan bir apartman dairesinde, 36 yaşındaki yazar, bir aşk öyküsünü anlatan kitabın trajik sonuna gelir : "Titan" adlı transatlantik bir buzdağına çarparak batar..
Yayımlanan kitap okur tarafından ilgi görmez. Başarısız bir yazar olan Morgan Robertson bunalıma girerek psikolojik tedavi görür. Kitabın adı da "Futility" dir, yani "Boş Yere" !.. Yazar, kitabın yayımlanmasından on altı yıl sonra, bir otel odasında geçirdiği kalp krizi sonucu ölür..
Morgan Robertson, "Titanic" ten etkilenen bir yazar değildir. Buzdağına çarparak batan "Titan" adlı dev gemiyi anlatan kitabı 1898 yılında yayımlanmıştır.. Yani Titanic'in batışından on dört yıl önce !...
Ne gariptir ki, Robertson'ın kitabında, 248 metre uzunluğundaki üç pervaneli gemi Southampton Limanı'ndan yola çıkar. 252 metre uzunluğundaki üç pervaneli Titanic de öyle..Sancak tarafından buzdağına çarpan Titan' da yirmi dört filika bulunmaktadır ve bin beş yüz yolcu boğularak ölür. Titanic de sancak tarafından buzdağına çarpar. İnsanların yirmi iki filikaya koşuştuğu gemide bin beş yüz on üç insan gömülür sulara. Üstelik Robertson'ın kitabındaki gemi de Titanic gibi Kuzey Atlantik'te, New Foundland yakınlarında batar !..
Bir başka yazar, William T. Stead, 1892 yılında yazdığı bir öyküde, buzdağına çarparak batan bir gemiyi anlatır. Kendisini de öykünün içine katan Stead, kurtulanlar arasındadır. Bu öyküdeki batan geminin adı da Titanic'dir !.. Ama asıl gariplik bu değildir. Öyküden yirmi yıl sonra batan gerçek Titanic'de boğularak ölen yolculardan birisinin adı da William T.Stead'dir !...
Ne dersiniz, Azrail son uyarılarını edebi yollardan yapmış gibi değil mi ? !...


1912 yılının 14 Nisan gecesi, New York'a doğru 24 buharlı makinenin hareketlendirdiği üç pervanesiyle yol alan Titanic'in gözcü kulesindeki görevli Frederic Fleet, alarm çanını üç kez çaldığında gökyüzünde ay yoktu. Okyanus da bir havuz kadar durgundu üstelik. Bu yüzden, bir buzdağını fark etmek oldukça zordu. Dalgalı bir havada yol alınsaydı, dalgaların çarpması sonucu eteklerinde oluşan çırpıntı buzdağının görülmesine yardımcı olabilirdi..
Saat 23:45'te Kaptan Edward J.Smith ; motorların durdurulması emrini verir. Gece yarısını üç dakika geçe, masaya yatırılan planlar önünde, teknik müdür Thomas Andrew, "Batacak" dediğinde, Kaptan acaba neleri düşünmüştü ?..
Gemiyi batıran sadece bir buzdağı mıydı, yoksa birbiri ardı sıra gelen birçok ihmal ve şanssızlıkları zinciri mi ?
Titanic, 2.436 yolcu kapasitesine sahipken, 1.316 yolcuyla okyanusa açılır. Yola koyulmadan önce birçok yolcu biletlerini iptal eder. Bunun nedenlerinden biri de maden işçilerinin grevde oluşudur. İşçilerin direnişi, dolaylı da olsa, daha çok insanın ölmesini engeller..
Titanic, Belfast'tan Southampton Limanı'na geldiğinde pek çok gemiyle karşılaşır. Madenlerdeki grev devam ettiği için gemiler kömür bulamamaktadır. İlk seferine çıkacak olan Titanic'in 8.000 ton kömüre gereksinimi vardır. Çeşitli gemilerden dilenci gibi topladığı 5.892 ton kömürle ayrılır limandan !..
Geminin limandan ayrılış iznini Ticaret Komisyonu müfettişlerinden Kaptan M. Harvey Clarke imzalar. Denetim için gemiye çıkıp, her yeri kolaçan eden Clarke, raporuna "sağlam ve yola çıkabilir" diye yazar ama bu arada korkunç bir gerçek örtbas edilmiştir.. Titanic'in 6 No'lu kazan dairesi Belfast'ta yanmaya başlamış ve ancak buzdağına çarpmadan bir gün önce söndürülebilmiştir !.. 5 ve 6 No'lu kazanlar arasındaki su geçirmez bölüm, yangında görmüş olduğu hasar nedeniyle buzdağıyla çarpışmadan hemen sonra aniden yıkılarak geminin batışını hızlandıracaktır. Yani Titanic'in batışında yalnızca buzun değil, ateşin de payı vardır..
Titanic'e 11 ve 14 Nisan günleri arasında yirmiden fazla buzdağı uyarısı yapılır. Yakınından geçen SS Rappahannock adlı İngiliz kargo gemisi buzdağlarının içinden kılpayı kurtulduğunu ışıkla bildirir. Okyanusun dalgaları arasında hızla ilerleyen Titanic'e, buzdağlarını haber veren gemilerden biri de Californian'dır. Aldığı yanıt şu olur : "Mesajınız, yolcularımızın telgraflarına engel oluyor.. Mesajı kesin !.."
İşin aslına bakılırsa, çarpışma sonucu buzdağının Titanic'de açtığı yara bir kapı büyüklüğündedir. Geminin dev boyutlarının yanında son derece küçük kalan bu yarığın batışa neden oluşu, gövdenin yapıldığı çelik tabakanın sağlıklı olmayışıyla açıklanıyor..Titanic'in dördüncü bacasının hiçbir işlevi yoktu. Tamamen estetik kaygıdan, gemi daha güzel görünsün diye yapılmıştı. Yine aynı nedenle güvertelere yeteri kadar kurtarma sandalı konulmamıştı..
İkinci Kaptan James O'Doharty, yola çıkmadan önce belirlediği rota konusunda Kaptan Smith'i eleştirmiş ve çıkan tartışma sonucunda da istifa ederek, birkaç adamıyla birlikte gemiden ayrılmıştı. Ayrılanlar, 2.000 sterlin değerindeki ödülü kazanmak için Atlas Okyanusu'ndaki en kısa yol olan "Kuzey Rotası" nın tercih edilmesinin, buzdağlarının ortalıkta gezindiği bir mevsimde tehlikeli olacağını savunuyorlardı !..
Halbuki Kaptan Smith, "Adriatic" gemisinin kaptanıyken, arkadaşı Dr. Williams'a şu sözleri sarf etmiştir : "Sıcak sulara kayan büyük aysberglerin su altındaki kısımları su üstündeki kısımlarından daha çabuk erir ve böylelikle suyun altında keskin bir bıçak oluşturur. Bu keskin bıçaklardan birine bir geminin çarpması durumunda geminin altı tamamen parçalanabilir."

Paris'te yaşayan Lübnan asıllı yazar Amin Maalouf'un "Semerkant" adlı kitabının son bölümünde, Ömer Hayyam'ın el yazması rubailerinin de, Titanic'de bir kasada olduğu yazılıdır.
Maalouf bu trajik sonu, ""Doğu'nun çiçeği, Batı'nın çiçekliğinde !.." tanımıyla sunar okura.. Titanic'le birlikte okyanusun soğuk suları şiiri de yutar. Böylelikle Hayyam'ın şu dörtlüğündeki kehanet de gerçekleşmiş olur :
"Ömür soluğumuz nereden geliyor diye sormuyorsun
Uzun bir öyküyü özetlemek gerekirse
Derim ki okyanusun dibinden
Her şeyi yeniden yutan okyanustan"..

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b